Utbildning måste bli en del av klimatstrategin

Utbildning måste bli en del av klimatstrategin

Sverige kan komma att missa klimatmålen om inte den skriande kompetensbristen inom installationsbranschen åtgärdas.

17 000 personer med rätt kompetens skulle kunna anställas här och nu, skriver Ola Månsson och Amanda Rafter Ekenman från Installatörsföretagen.

År 2045 ska nettoutsläppen av växthusgaser vara noll. År 2030 ska utsläppen från inrikes transporter vara 70 procent lägre än år 2010. Dessutom är målet att ha ett helt förnybart energisystem år 2040.

Det är högt uppsatta, men väl behövliga mål. Men såväl riksdag som regering glömmer en viktig detalj när man fastställer sina politiska planer för hur vi ska nå dessa mål. Vem är det som ska göra jobbet? Utbildningspolitik måste bli en del av regeringens klimatstrategi.

I rapporten Kompetensbristens klimatkonsekvenser som Installatörsföretagen lanserar i dag visar vi installationsbranschens roll i klimatomställningen – och hur Sverige kan komma att missa målen om inte den skriande kompetensbristen åtgärdas.

Branschen har sedan länge haft mycket svårt att hitta den arbetskraft som behövs. Enligt våra beräkningar skulle branschen kunna anställa över 17 000 personer med rätt kompetens – här och nu. Var fjärde person saknas.

Läs hela denna debattartikel här: Utbildning måste bli en del av klimatstrategin — Göteborgs-Posten

Matthias

Vi belyser de viktigaste frågorna kring smarta och energieffektiva byggnader, stödjer och vidareutbildar våra medlemsföretag samt marknadsför branschen mot myndigheter, konsulter och andra organisationer.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer