Ny Branschstandard Teknisk Isolering, BTI

Ny Branschstandard Teknisk Isolering, BTI

Ny Branschstandard Teknisk Isolering bidrar till mer hållbara och energieffektiva installationer. IF – Isoleringsfirmornas förening har tagit fram en branschstandard för teknisk isolering.

En branschstandard som ska underlätta för hela bygg -och främst VVS-branschen att göra rätt gällande teknisk isolering, vilket i sin tur kommer att leda till mer hållbara och klimatsmartare byggnader.

Standarden ska vara ett hjälpmedel både för beställare, konsulter, besiktningsmän, VVS-, kyl- och isoleringsentreprenörer.

Klicka på länken nedan för mer information och nedladdning av BTI.

Matthias

Vi belyser de viktigaste frågorna kring smarta och energieffektiva byggnader, stödjer och vidareutbildar våra medlemsföretag samt marknadsför branschen mot myndigheter, konsulter och andra organisationer.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer