Framtidens isolerare

Framtidens isolerare

IF-SKOLAN välkomnar alla isoleringsföretag till utbildning inom teknisk isolering. Vår huvudsakliga uppgift är att utbilda lärlingar inom isoleringsbranschen.

Men det finns också ett stort intresse för vidareutbildning och vi erbjuder kurser inom specialområden.

Det unika med IF-SKOLAN är förutom specialkompetensen inom teknisk isolering det faktum att utbildningen är mobil.

Våra lärare reser Sverige runt och ”skolan kommer dit eleverna är”. Förutsättningen för att ansöka om en plats på IF-SKOLAN är att deltagaren först anställs som företagslärling hos ett isoleringsföretag.

Matthias

Vi belyser de viktigaste frågorna kring smarta och energieffektiva byggnader, stödjer och vidareutbildar våra medlemsföretag samt marknadsför branschen mot myndigheter, konsulter och andra organisationer.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer